Otohipnoz ( Self Hipnoz )

Otohipnoz kişinin kendi kendisini hipnoz edebilmesidir. Burada hipnoz ile önemli bir tedavi süreci bulunmamaktadır. Ayrıca hipnoz eğitimi ile alakalı değildir. Bundan ziyade kişinin dinlenmesi ve rahatlaması önerilen hipnoz teknikleridir. Bu her insanın yapabileceği bir hipnoz uygulamasıdır. Her uygulayan ilk başlarda başarılı olamayabilir. Ancak tekrar tekrar çalışmaya devam etmeli ve bu hipnoz çalışması belirli bir disiplin doğrultusunda uygulanmalıdır.

Kendi kendine hipnozun herhangi bir standardı uygulaması yoktur. Her kişi kendisine uygun hipnoz yöntemleri bulabilir. Burada önemli olan kişinin kendi kendisini transa sokmasıdır. Transa geçmek binlerce farklı yöntemle mümkündür. Oto hipnoz esasında olabildiğince hızlı ve basit bir yöntem olmasına rağmen acele etmeden öğrenilmesi ve kavrandıktan sonra istenilen her ortamda kolayca uygulanabilir olması onu avantajlı hipnoz yöntemi haline getirir.

Self hipnozun temelinde kişinin kendi beyin evresini rahatlatabilesi ve bu aşamaya girdikten sonra zihnine telkin göndermesi bulunmaktadır. Bu aşamada kişi nefes tekniklerinden faydalanabilir.

Oto hipnozun başarısı çok çalışma ile alakalıdır. Self hipnoz Kişinin bilinçaltına söz geçirebilmesi zamanla öğrenilen ve öğrenildikten sonra da kişinin yaşamına değer katan etkin bir tedavidir.

Kendi kendine hipnoz bir tedaviden daha çok kişinin kendi zihni ile tanışma ve bu tanışmanın etkisi ile bundan faydalanma sanatıdır. Hipnoz Kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde arttıran bir uygulamadır.

Otohipnozun geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Kişi düşünce gücünün etkilediği her alanda bunu kullanabilir. Bunun en başında kişinin kendisi gelir. Toplum karşısında konuşma yapacak kişinin, oto hipnozla zihnini huzurlu, sakin ve başarılı bir sunuma hazırlayabilmesi çok kolaydır.