Hızlı Hipnoz Teknikleri

Hipnoz alanında 4 dakikalık sürenin altındaki hipnoz çalışmalarına hızlı hipnoz denilmektedir. Aynı şekilde 1 dakikalık sürenin altındaki hipnoz çalışmalarına da Ani hipnoz denilmektedir. Ani hipnoz ve hızlı hipnoz teknikleri yoğun otoriter etki ile yapılmış olan şok etkilerinin ve bazı fizyolojik etkilerin kullanıldığı hipnoz tekniklerindendir.

Otoriter Etki

Her insanın yetiştirilmesinde otoriteye boyun eğme ve karşı gelmeme yatkınlığı bulunmaktadır. Bilinçaltımız otoriteye genellikle itaat etmek ister, bunun nedeni çocukluğumuzdan beri otoriteye uymadığımızda bunun geri dönüşünün ceza olmasıdır. Mesela babanın dediklerini yapmazsak, annemizin sözünü dinlemezsek ya da öğretmenimizi dinlemezsek şeklinde çoğaltılabilir.

Hipnoz yapan kişi beden dilini, ses tonunu ve bakışını kullanarak bunu yaratabilir. Aynı şekilde giyim, mekan ve aksesuarlar da bu etkiyi yaratır.

Otorite etkisinin eş seçiminde de çok önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Kadınların yapılan deneylerde otoriter görünümlü erkekleri tercih ettiği çok kereler kanıtlanmıştır.

Fizyolojik Etki

Ara sıra dirseğiniz masanın üzerinden aniden kayar ve boşluğa düşmüş ve kendimizi sersemlemiş gibi hissederiz. Bunu her insan daha önce yaşamıştır. Hızlı hipnozu kullanan kişiler buna benzer fizyolojik etkilerin yaratılması için hipnoz teknikleri geliştirmişler. Hızlı hipnoz eğitiminin temelinde insanın fizyolojik etkilerin bir şekilde kullanılması yatar. Hipnozcu hızlı nefes, ani çekme gibi hipnoz yöntemlerini birleştirir. Bu şekilde karşı tarafta derinlemesine bir rahatlama etkisi bırakır.

Şok Etkisi

Hızlı ve ani hipnoz uygulayan kişiler “Uyu” diyerek karşısındaki insanda ani şok etkisi bırakırlar. Bu sözlerin emir şeklinde olması, rica şeklinde olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte hipnoz yapmak için başka yöntemler de kullanırlar. Gözlere tutulan fener kişide ani bir şok etkisi yaratarak kişi transa geçmektedir.

Her türlü hipnoz öncesi kişinin önce rızasının alınması şarttır. Hatta bir kaç defa rıza göstermesi daha önemlidir. Kişi ne kadar çok hipnozu kabul ederse çalışma o kadar uyumlu geçecektir.