Ho’oponopono ile Öz Benlik

Ho’oponopono problem olarak yaşanılan anıları serbest bırakmayı amaçlayan Hawai kökenli bir sorun çözme tedavisidir. Ho’oponopono, Morrnah Nalamaku Simeona isimli birisi tarafından geliştirilmiştir. Bu kişi bir Hawai Kahuna Lapa’ausıdır.

Peki nedir bu “Kahuna Lapa’au”?

Kahuna kelime anlamı olarak gizlenmiş veya açık olmayan anlamındadır. Kahuna terimi “Giz elçisi” olarak çevrilebilmektedir. Ayrıca bilgiyi öğreten ve bilgi üzerinde çalışmalar yapan grubun üyelerine verilen bir isimdir. Bir kaynağa göre de Kahuna’da 10 çeşit (seviye) vardır. Lapaʻau bunlardan biridir. Kelime anlamı olarakta tıbbi iyileşme uygulamalarını uygulayan bir kişi anlamına gelmektedir.

Ho’oponopono nedir?

Ho’oponopono tekniği ve Ho’oponopono ile Öz benlik çalışmaları Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya ve Rusya’da aktif olarak yapılmaktadır.

Dr. Hew Len, Ho’oponopono hakkında ve nasıl yapılacağı konusunda eğitimler vermektedir. Ho’oponopono çalışmasının tüm dünyaya tanıtılmasında büyük katkıları vardır.

Biz tüm sorumluluğu almak istediğimizde ve kendimizi bıraktığımızda mükemmel ve doğru olan açılır. Kişinin kendi Öz benlik olgusunu anlaması ile başlar.

Ho’oponopono ile Öz Benlik aşamaları kişinin kendi öz benliğini anlaması ile başlar. Hayatına yeniden denge ve huzur katmasını sağlar. Yaşamına yeni bir anlam katmasını hedefler. Tüm bu hedeflenen aşamaları adım adım uygulayan bir süreçtir.