Hipnoz Nedir?

Hipnoz Nedir?

Hipnoz yunanca uyku demek olan “hypnos” kelimesinden gelmektedir ve kelime anlamı uyku demektir. Hipnoza uyku demek aslında pek doğru olmamış. Hipnoz kesinlikle bir uyku durumu değildir. Hipnoz için en sadece tanımlama olarak trans halidir diyebiliriz. Trans hali ise uyanıklık ile uyku arası bir durumdur. Trans hali telkin almayı kolaylaştıran bir ruh halidir.

Yunan mitolojisinde uyku tanrısı olan Hypnos‘tan ilham alınarak bu isim verilmiştir. İlk olarak İskoçyalı bir cerrah olan James Braid tarafından kullanılmıştır. 1795-1860 yılları arasında yaşamış olan İskoç hekim ameliyatlarını anestezisiz olarak bu yöntemle yapmış ve yönteminde isim babası olmuştur. Bununla birlikte tıpta hipnotik ilaç kelimesi uyku getirici maddeler için kullanılmaktadır.

Hipnoz yapmanın kelime anlamı dışında uyku ile bir alakası yoktur. Hipnoz sözle, bakışla yada yardımcı bazı argümanlar kullanarak telkin ile meydana getirilen özel bir bilinç durumudur. Başka bir deyişle trans halidir.

Hipnoz teknikleri ile kişi gevşeme ve yoğun konsantrasyon ile birlikte bu özel bilinç durumuna getirilir. Bu trans esnasında kişi uyanıktır ama genel uyanıklık durumu düşmüştür. Çevresindeki koku, ışık, ses gibi uyaranlara karşı kendisini kapatır veya aldırmaz özel bir alanda ilgisi artar. Bu özel alan hipnoz yapan kişinin kendisidir.

Olumlu telkinler ile kullanıldığında ciddi anlamda tedavi edici bir metoddur. Trans halinde uygulandığı içinde bilinçaltında iyileşmelere ve olumlu değişikliklere yol açar. Kişi hipnozcunun telkinlerini dikkatle dinler, anlar ve gönüllü bir şekilde uygular. Bununla birlikte hipnozcu sınırsız güce sahip değildir. Hipnoz tedavisi olan kişiler her isteği yerine getirmeyebilir.

Umarım yazımızda hipnoz nedir sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Bundan sonraki yazımda hipnoz nasıl yapılır konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Hipnoz nasıl yapılır yazımıda keyifle okumanız dileklerimle…