Diyafram Nefesi Nedir?

Diyafram Nefesi Nedir?

Nefes hayat demektir. Doğru nefes alma ise yaşam kalitemizi arttıran en önemli faktörlerdendir. Diyafram nefesi karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan diyafram kası kullanılarak alınan nefes alma biçimidir.

Bizler iki şekilde nefes alırız. Bunlardan birincisi akciğerlerimizin üst kısmını yani göğüs kafesini kullanarak aldığımız göğüs nefesidir. İkincisi ise az önce anlattığım diyafram nefesidir. Hem aura düzeyinde hem de beden düzeyinde muhteşem etkiler yaratan doğru nefes alma tekniklerindendir.

Diyafram nefesi nedir ile ilgili daha detaylı bilgi vermek daha faydalı olacaktır. Akciğerin alt bölgesini tamamen saran kasa diyafram kası denir. Diyafram kası akciğerlerin nefes alıp vermesini sağlamaktadır. Bu kas aynı zamanda ciğerlerimizi diğer iç organlardan ayırmaktadır.

Diyafram nefesi almak için burnumuzdan aldığımız nefesi akciğerlerimizin alt bölgesine gönderiyoruz. Burnumuzdan aldığımız ve ciğerlerimizin alt bölgesine gönderdiğimiz nefes kas üzerinde bir ağırlık yaratır. Haliyle dışarıdan bakıldığında belimizin, karnımızın ve sırtımızın genişlediği farkedilecektir.

Aynı zamanda sırt üstü yatarken nefes aldığımızda veya bir nesneyi koklarken nefes aldığımızda diyafram nefesi almış oluruz.

Umarım yazımızda diyafram nefesi nedir sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Bir önceki yazımda transformal nefes nedir konusunda sizlere bilgi vermiştim. Bir sonraki diyafram nefesi nasıl alınır yazımı da keyifle okumanız dileklerimle…