Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Diyafram nefesi karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan diyafram kası kullanılarak alınan nefes alma biçimidir. Doğru nefes alma çalışmalarında önemli bir yeri vardır. Doğru nefes alma teknikleri öğrenilirken diyafram nefesi olmazsa olmazdır.

Diyafram nefes çalışmaları dikkatli bir şekilde ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Normal nefes alma sırasında kalbimizin etkilenişini düşünelim. Diyafram nefesi alma sırasında kalbimiz daha fazla etkilenir. Bu yüzden nefes çalışmaları sırasında makul ve dengeli çalışma süreleri çok önemlidir.

Nefes egzersizleri ilk başta yorgunluk ve baş dönmesi yapabilir. Gayet normal bir durumdur. Her zaman aldığınızdan daha fazla oksijen aldığınızdan sersemletici bir etki bırakabilir. Nefes terapisi bittiği zaman bir süreliğine kaslarınızı gevşetin ve daha verimli bir çalışmaya hazırlanın.

Diyafram nefesi nasıl alınır ile ilgili daha detaylı bilgi vermek daha faydalı olacaktır. Ağzını kapatarak burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alın. Aldığınız nefesi yavaş bir şekilde diyaframa indirin. Diyaframa gönderdiğiniz nefesi içinizde tutabildiğiniz kadar tutun. Şimdi ağzınızdan yavaş bir şekilde nefesi verin.

Başlangıçta tüm dikkatinizi nefes alış veriş üzerinde yoğunlaştırın. Nefes teknikleri üzerinde çalışmaya devam ettikçe vücudunuz alışacaktır. Başlarda bu çalışmaları oturarak yapmanız baş dönmesi gibi durumlar için çok önemlidir.

Umarım yazımızda diyafram nefesi nasıl alınır sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Bir önceki yazımda diyafram nefesi nedir konusunda sizlere bilgi vermiştim. Bir sonraki  yazımızda Transformal Nefes Tekniği Nedir konusundan bahsedeceğiz. Bu yazımızı da keyifle okumanız dileklerimle…